icon/

Co spakować do plecaka na wycieczkę w góry?

Jedni zabraliby ze sobą cały ekwipunek, inni podchodzą do tematu tak minimalistycznie, że służby GOPR mają co robić. My mamy dla Was listę/ściągawkę, co warto, wręcz powinno się mieć przy sobie, aby wyprawa na szlak była bezpieczna. Jest to niezbędnik, którego niesienie na plecach nie sprawi, że przyjemna wędrówka zmieni się w katorgę.

1. Dodatkowe ubranie. W górach pogoda potrafi zaskakiwać, dlatego w plecaku warto mieć dodatkową odzież wierzchnią. Grube bawełniane bluzy zostają w domu!  Dlaczego? Bo zatrzymują w sobie wilgoć. W góry zabieramy odzież techniczną, która jest wodoodporna, chroni przed utratą ciepła, zatrzymuje wiatr, zapewni transport wilgoci oraz swobodę ruchu. Jak to w praktyce wygląda? A tak: najpierw zakładasz bieliznę termoaktywną, na to warstwa termiczna (np. polar) i na koniec warstwa zewnętrzna, czyli hardshell.

2. Mapa. Jeśli jesteś tradycjonalistą, to aktualna mapa jest znakomitym rozwiązaniem. Mapę turystyczną Góry Izerskie możesz kupić w kasach Ski&Sun za 14 pln. Jeśli jednak wolisz posługiwać się telefonem, to polecamy apkę locus lub mapa-turystyczna.pl.

3. Naładuj telefon. Jeśli jesteś jednym z tych, co rozładują pół baterii na InstaStory, to zabierz też powerbank ;).

4. Apteczka. Środki przeciwbólowe, folia nrc, bandaż elastyczny, środek dezynfekujący.

5. Prowiant. Polecamy batony proteinowe. Wodę. Zimą herbata z cytryną w termosie, to istny błogostan w górach.

6. Czołówka. Z Latarką w telefonie w nocy na szlaku nie poszalejesz. I wygodnie też nie będzie. Z czołówką na głowie masz ręce wolne i zawsze dzięki temu możesz np. drugą połówkę za rękę złapać ;D <3.

Na koniec rzeczy oczywiste: zabierz dokumenty, portfel, gotówkę. Schroniska są czynne, możesz w nich uzupełnić spalone kalorie.

Do zobaczenia w górach!

Monika.

15-05-2021
Co spakować do plecaka na wycieczkę w góry?
wróć »
SMS NEWSLETTER