icon/

KOLEJ GONDOLOWA czynna: 9:00-16:00. W maju wszystkie bilety w promocyjnej cenie -10% Zapraszamy!


O regionie

Świeradów-Zdrój i Góry Izerskie

Świeradów-Zdrój jest miejscowością leżącą w południowo-zachodniej części województwa dolnośląskiego, niedaleko Jeleniej Góry, u podnóża Gór Izerskich. Miasto leży w dolinie rzeki Kwisy, w tzw. Obniżeniu Świeradowskim. Na obszarze 10 km obniżenie to tworzy dolinę ciągnącą się od Rozdroża Izerskiego. Nad doliną wznosi się od zachodu i południowego wschodu Wysoki Grzbiet, a od północnego wschodu Grzbiet Kamienicki.

Bad Flinsberg, jak niegdyś nazywano Świeradów-Zdrój, słynie przede wszystkim z naturalnych zasobów wód radoczynnych, borowiny, lasów świerkowych i niezwykłego położenia, zapewniającego specyficzny mikroklimat. Dzięki niemu naturalna pokrywa śnieżna spoczywa na okolicznych stokach co najmniej przez 90 dni w roku. Te wyjątkowe właściwości klimatyczne zapewniają doskonałe warunki potrzebne do uprawiania sportów zimowych przez cały czas trwania sezonu.

W Świeradowie u podnóża Stogu Izerskiego działa Dom Zdrojowy, który przyjmuje kuracjuszy od 1899 roku. W jego wnętrzu zobaczyć można obrazy Kaysera-Eichberga i rzeźby Willborna oraz Giesecke. Budynek wieńczy wysoka na 46 m wieża zegarowa. W obszarach Domu Zdrojowego leży najdłuższa na Dolnym Śląsku modrzewiowa hala spacerowa (80 m). Oprócz tego w mieście znajduje się 9 pomników przyrody, a wiek tych  roślin sięga od 100 aż do 150 lat.

Pasmo Gór Izerskich charakteryzuje się bogatą szatą roślinności, która ma układ piętrowy. Wyróżnić można piętro podgórskie, które znajduje się na obszarze do wysokości 400 m. Na tych terenach występują głównie lasy liściaste, ale nie brakuje również świerków. W najwyższych partiach gór spotkać można zbiorowiska rzadko występujących gatunków ziołoroślin.

Poniżej szczytu Stogu Izerskiego znajduje się zabytkowe schronisko wybudowane w stylu śląsko-łużyckim, które jest jedną z najciekawszych budowli w Świeradowie-Zdroju. Ze schroniska rozpościera się piękna panorama terenów Świeradowa-Zdroju. Schronisko funkcjonuje do dnia dzisiejszego, zapewniając ok. 50 miejsc noclegowych z wyżywieniem. Aby wypełnić czas wolny dodatkowymi atrakcjami skorzystać można z oferty jednego z trzech basenów, kortów tenisowych, czy pobliskiej stadniny.

Świeradów-Zdrój posiada dobrze rozwiniętą bazę noclegowo-hotelową, liczącą 70 obiektów noclegowych. W mieście organizowanych jest corocznie wiele imprez kulturalno-rozrywkowych, takich jak zawody narciarskie Snowmania, czy Zawody o Puchar Prezesa Stowarzyszenia Instruktorów i Trenerów Narciarstwa, Bike Maraton, Rossignol Demo Tour, zlot pojazdów zabytkowych IKAR, Zlot pojazdów amerykańskich UsaShow, Europejskie Spotkania Młodych Muzyków.

Wymienione powyżej atrakcje oraz najdłuższa na Dolnym Śląsku hala spacerowa, egzotyczna roślinność, promenada spacerowa, tarasy, sztuczna grota, a także galeria widokowa sprawiają, że miasto jest chętnie odwiedzane przez turystów z całego kraju. Jednak od grudnia 2008 roku Świeradów-Zdrój przyciąga odwiedzających nową inwestycją. Na szczyt Stogu Izerskiego narciarzy wywozi nowoczesna i najbardziej zaawansowana technologicznie kolej gondolowa austriackiego producenta Doppelmayr.

Więcej informacji na temat naszego regionu znajdą Państwo pod linkiem www.goryizerskie.pl

SMS NEWSLETTER

Wpisz swój nr telefonu, a otrzymasz informacje bezpośrednio na swoją komórkę